Teknoloji Haberleri

Twitter Beklenen Davayı Açtı, Elon Musk ile Mahkemelik Oldular!

Twitter ile Elon Musk arasında yılan hikayesine dönen satın alma işlemi geçtiğimiz günlerde iptal edilmişti. Daha önce hakkını yasal yollarla arayacağını söyleyen Twitter yetkilileri, Elon Musk’a karşı resmi olarak dava açtı. Detaylar içeriğimizde.

Yılın başından bu yana Elon Musk’ın Twitter’ı satın alma girişimi fazlasıyla gündemi meşgul etti. Elon Musk, geçtiğimiz hafta itibariyle olaylara son noktayı koydu ve satın alma anlaşmasını feshettiğini açıkladı. Taraflar arasında süreç boyunca yaşananları geçen hafta paylaştığımız içerikte aktarmıştık. İlgili içeriğe gitmek için linke tıklayabilirsiniz. (Elon Musk Twitter’ı Almaktan Neden Vazgeçti? Süreç Boyunca Yaşananlar)

Twitter, Elon Musk’ı dava etti

Elon Musk’ın nihai kararını belirten mektubunun Twitter’a ulaşmasının ardından Twitter yasal süreç başlatacağını açıklamıştı. Ve bugün o yasal sürecin resmi olarak başlatıldığı duyuruldu. Sözleşme şartlarını yerine getirmediği gerekçesiyle Delaware Kançılarya Mahkemesine başvuruda bulunan Twitter, şirket avukatları yerine Wachtell, Lipton, Rosen & Katz isimli ünlü hukuk bürosu ile anlaştı. Twitter’ın davadan beklentisi sözleşme şartlarının yerine getirilmesi ve satın alma işleminin tamamlanması.

Tweetler delil olarak kullanılacak

Elon Musk, sözleşmeyi feshederken bot ve spam hesaplar hakkında bilgi alamamasını mazeret göstermişti ancak Twitter’a göre durum çok daha farklı. Twitter, spam hesapların toplam hesapların %5’i kadar olduğunu söylerken, Musk bu rakamın söylenenden 4 kat daha fazla olduğunu iddia etmişti. Ancak Twitter sözleşme iptaline sebep olan konunun spam hesaplar olmadığını düşünüyor. Elon Musk’ın Twitter’a talip olmasından pişmanlık duyduğu, süreç boyunca diğer şirketleri olan Tesla ve SpaceX’in değer kaybettiği için caydığı gibi sebeplere sığındığını belirtiyor.

Twitter, mahkemeye verdiği dosyaya Elon Musk’ın Nisan ayından bugüne kadar şirket hakkında attığı tweetleri de ekledi. Bu tweetlerin delil olarak kabul edilmesini isteyen sosyal medya devi bu davayı özellikle önemsiyor.

Elon Musk’ın alaycı tweeti gündem oldu

Elon Musk tweeti

Sözleşmenin tek taraflı feshi ile ilgili yargı yoluna gideceğini daha önceden açıklayan Twitter hakkında Elon Musk alaycı ifadelerde bulunmuştu. Bu ifadeleri yine Twitter üzerinden yapan Elon Musk’ın ironik paylaşımı şu şekilde;

Twitter’ı satın alamayacağımı söylediler.

Daha sonra bot bilgilerini paylaşmaya yanaşmadılar.

Şimdi beni mahkeme yoluyla Twitter’ı satın almaya zorluyorlar.

Ancak mahkemede bot bilgilerini paylaşmak zorunda kalacaklar.

Twitter yeni yapılanmaya hazırlanıyor

Twitter, Elon Musk ile davası bir yandan sürerken diğer yandan geliştirmelerine de devam ediyor. Anlaşma iptalinin ardından radikal bir kararla 100 çalışanının işine son veren firma, yeni özellikler için de çalışmaya devam ediyor. Bazı kaynaklar, çalışanların işten çıkarılmasını yeni bir yapılanmaya hazırlık olarak lanse ederken bazı kaynaklar da işten çıkarılan kişilerin Elon Musk ile yakınlığı nedeniyle kovulduğunu belirtiyor.

Twitter ile Elon Musk arasındaki dava daha uzun süre gündemi meşgul edecek gibi görünüyor. Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu