Teknoloji

Her bilgisayarın desteklediği en iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar

Düşük sistem gereksinimli oyunlar sayesinde bilgisayarınızı zorlamadan keyifli bir oyun deneyimine ulaşabilirsiniz. Sizler için cihazınızı çok yormayacak en kaliteli oyunları bir araya getirdik.

Düşük sistem gereksinimli oyunlar son dönemlerde oldukça ilgi görmeye başladı. Teknoloji günümüzde büyük bir hızla ilerlemeye devam ediyor ve bu yansımayı hayatımızın hemen her alanında görme şansına sahip olabiliyoruz. Video oyunları da bu bağlamda genişliyor ve daha fazla grafik potansiyeline sahip oyunlarla karşılaşıyoruz. Hal böyleyken bu yapımlar gitgide oyuncuları daha çok zorlayan donanım şartları sunuyor.

PlayStation ve Xbox gibi oyun konsolları, piyasaya çıkan oyunları kendi bünyesine optimize ederek kusursuz bir deneyim ortaya koyuyor. Fakat bilgisayar kullanıcıları için aynı durum ne yazık ki geçerli değil. PC oyuncuları, her büyük yapımda daha zorlu donanım gereksinimleriyle karşılaşıyor. Gerekli donanımsal şartları karşılayamadıklarında ise maalesef bu oyunları oynamaları imkansız hale geliyor.

Son dönemlerde yaşanan enflasyon problemi ve hızla yükselen döviz kuru nedeniyle oyuncular PC ekipmanları ve donanımları için oldukça yüksek fiyat etiketleri ile karşılaşıyor. Bu nedenle yüksek kapasiteli büyük oyunlara yönelmek yerine kullanıcılar, tercihlerini düşük sistemli oyunlar için kullanıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar

Güçlü donanım özelliklerine sahip bir bilgisayarınız yoksa, düşük sistemli oyunlar sizler için adeta hayat kurtarıcı bir vaziyette olacaktır. Oyun dizüstü bilgisayarları her zamankinden daha yüksek performanslı ve görkemli bir hale geldi; ancak ne yazık ki herkesin iyi bir laptop cihazı bulunmuyor. Kimileri ekonomik nedenlerden ötürü daha zayıf cihazlara yönelse de kimileriyse sürekli hareket halinde olduğu için bulabildiği en hafif ve küçük bilgisayarı tercih ediyor. Fakat bu tercihleri kesinlikle keyifli bir PC oyunu oynamalarından vazgeçmeleri gerektiği anlamına gelmiyor!

En başta Steam olmak üzere şu anda piyasada düşük sistem gereksinimli oyunlar için ev sahipliği yapan çok sayıda platform bulunuyor. Donanım şartlarınız ne olursa olsun, aradığınızı kolaylıkla bulabileceğiniz son derece geniş bir içerik kataloğu yer alıyor. Sisteminizi neredeyse hiç zorlamadan, saatler boyunca eğlenip sizi meşgul edecek sayısız seçenek bulunuyor. Bizler de bu içeriğimizde sizler için PC’nizi çok fazla ısıtmayacak, herhangi bir takılma ya da donma problemine mahal vermeyecek yapımları bir araya getirdik. İşte o oyunlar…

The Stanley Parable

 • İşletim Sistemi: Windows XP/Vista/7/8
 • İşlemci: 3.0 GHz P4, Dual Core 2.0 (veya daha yüksek) ya da AMD64X2 (veya daha yüksek)
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: ATI Radeon X800 veya daha yüksek / NVIDIA GeForce 7600 veya daha yüksek / Intel HD Graphics 2000 veya daha yüksek
 • Depolama: 3 GB kullanılabilir alan

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında kabul edilen The Stanley Parable, Galactic Cafe tarafından geliştirilip yayınlandı. İlk olarak 2011 yılında Half-Life 2 için ücretsiz bir mod olarak sunulan hikaye, 2013’te bağımsız bir oyun olarak karşımıza çıktı ve tüm dünyada büyük ses getirdi. PC sürümünün yanı sıra macOS ve Linux versiyonları da geliştirildi.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
The Stanley Parable

Davey Wreden ve William Pugh tarafından tasarlanan The Stanley Parable, özgür irade kavramına ilginç bir yaklaşım sergiliyor. Son derece derinlikli bir şekilde hazırlanan bu felsefik oyun, Stanley adlı bir ofis çalışanının, anlatıcının rehberliğinde yaptığı seçimlere odaklanıyor. İngiliz aktör Kevan Brighting’in olağanüstü anlatımında gerçekleşen oyunda, oyuncu dilediği zaman anlatıcının talimatlarına ters düşüp talimatlara uymayarak hikayeyi bozma şansına sahip olabiliyor. Fakat tam da bu noktada yaptığınız seçimler ve aldığınız kararların cezası ya da ödülüyle tanışıyorsunuz. Steam üzerinden ücretsiz demo sürümüne ulaşıp hiç para ödemeden deneyimleme fırsatı elde edebileceğiniz bu yapım, tam sürümüyle 24 TL karşılığında satılıyor.

Bully: Scholarship Edition

 • İşletim Sistemi: Windows XP / Windows Vista
 • İşlemci: Intel Pentium 4 (3+ GHZ) / AMD Athlon 3000+
 • Bellek: 1 GB RAM
 • Ekran Kartı: Nvidia 6800 / 7300 veya daha iyisi, ATI Radeon X1300 veya daha iyisi
 • DirectX: DirectX 9.0c
 • Depolama: 4.7 GB kullanılabilir alan

GTA serisinin yapımcısı Rockstar Games imzasıyla 2006 yılında yayınlanan Bully oyunu aksiyon ve macera türünün fanatikleri için oldukça iyi bir seçenek. PlayStation 2, PlayStation 3, PlayStation 4, Wii, Xbox 360, Android, iOS ve PC platformlarında yayınlanan oyun, Bullworth isimli kurgusal bir şehirde, Jimmy Hopkins adlı bir öğrenciyi takip ediyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Bully: Scholarship Edition

15 yaşındaki yaramaz Jimmy Hopkins ile okulu altüst edeceğiniz Bully: Scholarship Edition düşük sistemli oyunlar deyince akıllara gelen ilk seçeneklerden bir tanesi. Yakar top oyununda rakiplerinizi yenip hazırlık öğrencilerine eşek şakası yapabileceğiniz, okulun içinde kaykayla gezip bekçilerden ve nöbetçi öğretmenlerden koşarak kaçabileceğiniz bu yapım eleştirmenlerden tam not alıyor. Yıllar geçse de eskimeyen bir efsane olarak 24 TL’lik fiyat etiketiyle listelenmeye devam ediyor.

Among Us

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1+
 • İşlemci: SSE2 komut seti desteği
 • Bellek: 1 GB RAM
 • DirectX: Sürüm 10
 • Depolama: 250 MB kullanılabilir alan

Düşük sistem gereksinimli oyunlar deyince Among Us’tan bahsetmeden geçmez elbette ki olmaz! InnerSloth tarafından geliştirilip yayınlanan oyun, 2018 yılında Android, iOS, Nintendo Switch ve PC platformlarında çıkış yaptı. Fakat oyunun asıl patlama yaptığı nokta, 2020 yılında pandemi ve karantinalar ile birlikte gerçekleşti. YouTube ve Twitch üzerinden o dönem en çok oynanan oyunlar arasına adını yerleştirdi.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Among Us

4-15 oyuncu ile online olarak oynayabileceğiniz parti oyunu, bir uzay gemisinde geçiyor. Oyuncuların Crewmate ve Imposter olarak iki takıma ayrıldığı yapım, bir nevi hırsız – köylü oyunu olarak da tanımlanıyor. Mürettebat ekibi, içlerindeki hainleri bulup oyunu kazanmak üzere mücadele veriyor. Aynı şekilde hainler de kimliklerini gizleyip rakiplerini alt etmeye çalışıyor. Among Us fiyatı Steam’de 10,50 TL olarak karşımıza çıkıyor. iOS ve Android için ise oyun bedava listeleniyor.

Portal 2

 • İşletim Sistemi: Windows 7 / Vista / XP
 • İşlemci: 3.0 GHz P4, Dual Core 2.0 (veya daha yüksek) ya da AMD64X2 (veya daha yüksek)
 • RAM: 2 GB RAM
 • Grafik Kartı: Grafik kartı 128 MB veya üstü olmalı ve Pixel Shader 2.0b (ATI Radeon X800 veya üstü / NVIDIA GeForce 7600 veya üstü / Intel HD Graphics 2000 veya üstü) desteğine sahip olmalıdır.
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Boş Alan: 8 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX 9.0c

Gabe Newell yapımcılığında Valve tarafından geliştirilip yayınlanan Portal 2, 2011 yılında piyasaya çıktı. PC, macOS, Linux, PlayStation 3 ve Xbox 360 platformlarında yayınlanan oyun, 2007 çıkışlı Portal’ın devamı niteliğinde karşımıza çıktı. Dünya çapında onlarca ödüle layık görülen yapım dönemine göre yenilikçi oynanış tarzıyla dikkat toplarken, aynı zamanda etkileyici hikayesi ve bağımlılık yaratan müzikleriyle de artı puan topladı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Portal 2

Steam üzerinden 18,50 TL karşılığında satın alabileceğiniz Portal 2, düşük sistemli en iyi oyunlar arasında kabul ediliyor. 10 bölüm ve çok sayıda test odasında geçen yapım, kullanıcılara birinci şahıs nişancı türünce sıra dışı bir bulmaca deneyimi sunuyor. Tek oyunculu modun yanı sıra çok oyunculu şekilde de hikayeye giriş yapmak mümkün.

Mafia 2

 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows XP (SP2 veya sonrası) / Windows Vista / Windows 7
 • İşlemci: Pentium D 3Ghz veya AMD Athlon 64 X2 3600+ (Dual core) ya da üzeri
 • Hafıza: 1.5 GB RAM Bellek
 • Depolama: 8 GB
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce 8600 / ATI HD2600 Pro veya daha iyisi
 • Ses kartı: 100% DirectX 9.0c uyumlu ses kartı

Düşük sistemli oyunlar deyince Mafia II’den bahsetmeden olmaz! 2K Games tarafından 2010 yılında yayınlanan çizgisel üçüncü şahıs nişancı oyunu PC, Playstation 3 ve Xbox 360 platformları için piyasaya sunuldu. 1940 ve 1950’li yıllarda Empire Bay adlı kurgusal bir şehirde geçen oyun, bizleri Sicilya göçmeni Vittorio “Vito” Antonio Scaletta ve kaotik dünyası ile baş başa bırakıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Mafia 2

Eleştirmenlerden tam not alan Mafia II (Classic) aynı zamanda 2020 yılında bir Remastered sürümüne sahip oldu. Hangar 13 ve D3T iş birliği ile gerçekleştirilen yeniden canlandırma çalışması, oyunun sıkı fanları tarafından hayran topladı. Şu anda Steam’den 65,67 TL karşılığında oyunun yenilenmiş Definitive Edition sürümünü satın alırsanız, ücretsiz bir şekilde klasik versiyonu da edinme hakkı elde edebilirsiniz!

South Park: The Stick of Truth

 • İşletim Sistemi: Windows XP SP3, Windows Vista SP2, Windows 7 SP1, Windows 8 (32/64 bit)
 • İşlemci: Intel Pentium Dual-Core E2180 @ 2.0 GHz veya AMD Athlon64 X2 3800+ @ 2.0 GHz
 • Bellek: 2 GB GB RAM
 • Ekran Kartı: nVidia GeForce 8800GT veya AMD Radeon HD2600XT (512MB VRAM ile Shader Model 4.0 veya daha yüksek)
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Depolama: 6 GB kullanılabilir alan

Trey Parker ve Matt Stone tarafından yaratılan South Park dizisi 1997 yılından bu yana yayınlanmaya devam ediyor. Popüler yetişkin animasyonu, aynı zamanda çok sayıda video oyunu uyarlaması içeriyor. Bunlardan bir tanesi olan The Stick of Truth; Eric Cartman, Butters, Stan ve Kyle dörtlüsünü yeniden bir araya getiriyor. Üçüncü şahıs perspektifinden izlenen 2.5D rol yapma oyunu, 2014 yılında Obsidian Entertainment tarafından geliştirildi ve Ubisoft imzasıyla yayınlandı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
South Park: The Stick of Truth

Steam platformunda 135 TL karşılığında satılan South Park: The Stick of Truth eleştirmenler ve oyunculardan son derece olumlu tepkiler aldı. Kahkahalarla gülerek oynayacağınız bu yapım, South Park’ta bin yıldır devam eden bir savaşa bizleri götürüyor. Kötü güçleri yenmek için efsane silahlarla kendinizi donatıp güçlendirebileceğiniz yapım, yer yer giren ara sahneleriyle orijinal dizinin ana dokusuna sadık kalıyor. PC sürümünün yanı sıra PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One ve Nintendo Switch’ten de oyuna erişmeniz mümkün.

Half-Life 2

 • İşlemci: 1.2 GHz İşlemci
 • RAM: 256 MB RAM
 • Ekran Kartı: DirectX 7 uyumlu Ekran Kartı
 • İşletim Sistemi: Windows XP/2000

Efsanevi Half-Life serisinin ikinci yapımı, 2004 yılında Valve şirketi tarafından geliştirilip piyasaya sürüldü. Bilim kurgu temalı aksiyon ve FPS yapımı; Yılın Oyunu ve Son On Yılın En İyi Oyunu gibi çok sayıda ödüle layık bulundu. Öte yandan oyunun ana karakteri olan Gordon Freeman ise birçok uluslararası festivalde En İyi Oyun Karakteri ödülüyle taçlandırıldı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Half-Life 2

Modern bir fizik motoru ile çevrim içi etkinleştirme sistemi kullanan ilk oyun olma unvanını elinde taşıyan Half-Life 2, en iyi düşük sistemli oyunlar listemizde kendine yer bulmayı sonuna kadar hak ediyor. PC, Xbox, Xbox 360, PlayStation 3 ve Android platformlarında yayınlanan oyun günümüzde halen daha geniş bir kitle tarafından online olarak oynanmaya devam ediyor. Yıllar geçmesine rağmen çok sayıda fanatiği bulunan yapımı Steam’de 18,50 TL’ye satın alabilirsiniz.

Max Payne 2

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: AMD Athlon veya Intel Celeron işlemci
 • Bellek: 256 MB RAM
 • Ekran Kartı: 32MB AGP destekli ekran kartı
 • Depolama: 1.5 GB boş alan

GTA’nın yapımcısı olan Rcokstar Games imzasıyla yayınlanan Max Payne 2: The Fall of Max Payne oyunu 2003 yılında PC, Xbox ve PlayStation 2 platformlarında çıktı. Serinin ikinci bölümü olan bu yapım, tıpkı ilk oyundaki gibi bullet-time (slow motion) sinematik efektler içeriyor. Aynı zamanda konuları birbirine bağlamak için ilginç bir teknik kullanılarak grafik romanlara yer veriliyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Max Payne 2

Düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında dikkat toplayan Max Payne 2, içinde bulunan tüm şiddet ve aksiyon sekanslarına rağmen karanlık ve etkileyici bir aşk hikayesi olarak görülüyor. Oldukça derinlikli hikayesiyle beğeni toplayan oyun, tüm hayatı mahvolan Max Payne’in kendini New York Polis Departmanı’nda bulmasıyla başlıyor. Cinayet soruşturması sırasında, öldüğünü düşündüğü bir kadın olan Mona Sax ile karşılaşıyor ve olaylar gelişiyor.

Papers, Please

 • İşletim Sistemi: Windows XP veya daha yenisi
 • İşlemci: 1.5 GHz Core2Duo
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: OpenGL 1.4 veya daha iyisi
 • Depolama: 100 MB kullanılabilir alan

Indie oyun meraklılarının büyük ilgisini çeken Papers, Please ilk defa 2013 yılında oyuncuların karşısına çıkmış olmasına rağmen son dönemlerde oldukça ilgi görmeye başladı. Bağımsız oyun geliştiricisi Lucas Pope’un yaratıcı, tasarımcı, programcı ve besteci koltuğunda oturduğu Papers, Please bulmaca türünde bir simülasyon deneyimi sunuyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Papers, Please

Steam’de 18 TL’ye satılan Papers, Please en iyi düşük sistemli oyunlar içerisinde bulunuyor. Doğu Bloku benzeri bir dünyada Arstotzka adlı komünist bir ülkede yaşayan sınır kapısı memurunu canlandıracağınız bu yapımda; yapmanız gereken tek şey vatandaşların pasaport ve evraklarını oyun kurallarına göre incelemeniz olacak. Fakat bu kurallar gittikçe karmaşık bir hale gelecek ve zorlu bir deneyime giriş yapacaksınız.

Call of Duty: World at War

 • İşletim Sistemi: Windows 7 64-Bit ve üzeri
 • İşlemci: Intel Core i3 3225 3.3 GHz veya AMD Ryzen 5 1400
 • RAM: 8GB RAM
 • HDD: 90GB HD boş alan
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 660 @ 2 GB / GTX 1050 veya ATI Radeon HD 7850 @ 2GB / AMD RX 550
 • DirectX: Version 11.0

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında kabul edilen Call of Duty: World at War, 2008 yılında PlayStation 2, PlayStation 3, Wii, Xbox 360, Nintendo DS ve PC platformlarında çıkış yaptı. Exakt Entertainment, ARkane Studios ve Treyarch iş birliğiyle geliştirilen yapım, Activision imzasıyla yayınlandı ve kısa sürede CoD serisinin unutulmazları arasına yerleşti. Şu anda Steam platformundan 36,75 TL’ye oyunu kütüphanenize ekleyebilirsiniz.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Call of Duty: World at War

Aksiyon temalı savaş oyunu Call of Duty: World at War, II. Dünya Savaşı’nın etkileyici atmosferini oyuncularla buluşturuyor. Etkileyici sinematografisiyle beğeni toplayan yapım, gerek benzersiz ses efektleri gerekse son derece gerçekçi atmosferiyle eleştirmenlerden tam not almayı başarıyor. Oyun konusu itibariyle ABD, Japon İmparatorluğu, Sovyetler Birliği ve Almanya’nın katıldıkları Pasifik ve Doğu Avrupa’daki ilk savaşlarına odaklanıyor. Oyuncular Marine Raider ve bir Kızıl Ordu askerinin gözünden hikayeye giriş yapıyor.

Torchlight 2

 • İşletim Sistemi: Windows XP
 • İşlemci: Intel Pentium 4 / AMD Athlon XP 1700+
 • Ekran Kartı: AMD Radeon HD 3470 / NVIDIA GeForce 210
 • Bellek: 1 GB RAM
 • Depolama: 1.2 GB boş alan

Runic Games tarafından geliştirilip yayınlanan Torclight II, aksiyon temalı rol yapma oyunu olarak karşımıza çıkıyor. PC, OS X, Linşux, Nintendo Switch, PlayStation 4 ve Xbox One platformlarına 2012 yılında gelen oyun, 2009 yapımı Torchlight’ın devamı niteliğinde. Eşler arası çoklu oyuncu desteği bulunan yapım, düşük sistemli oyun önerisi arayanlar için oldukça iyi bir seçenek.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Torchlight 2

Torchlight 2 konusu itibarıyla her oyuncunun farklı beceri ve yeteneklere sahip dört sınıftan birine hayat verebileceği fantezi dünyasında geçiyor. Hem tekli hem de çoklu oyuncu desteğiyle oynayabileceğiniz yapım, düşük sistemli oyunlar listemizde kendine yer buluyor. Steam üzerinden oyunu 31 TL’ye satın alabilirsiniz. Öte yandan 94 TL’lik Runic Games Collection paketi sayesinde Torchlight, Torchlight II, Hob Official Soundtrack ve Hob’a bir arada erişebilirsiniz.

This War of Mine

 • İşletim Sistemi: Windows 7/8/10
 • İşlemci: Intel(R) Core(TM)2 Duo 2.4, AMD Athlon(TM) X2 2.8 Ghz
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: Geforce 9600 GS, Radeon HD4000, Shader Model 3.0, 512 MB
 • DirectX: Sürüm 9.0c
 • Ses Kartı: DirectX uyumlu

Bağımsız oyun meraklılarının oldukça ilgisini çekebilecek This War of Mine, 2014 yılında PC, OS X ve Linux platformlarında yayınlandı. 11 Bit Studios imzalı bu yapım, savaşta hayatta kalma temasıyla kısa sürede epey yankı uyandırdı. “Savaşta herkes asker değildir,” sloganıyla dikkat toplayan oyuna eleştirmenler ve oyunculardan adeta övgü yağdı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
This War of Mine

Piyasada yer alan pek çok savaş oyununun aksine This War of Mine, savaştaki sivil insanları mercek altına alıyor. Oyuncular bir grup sivili kontrol ederek hayatta kalmaları için mücadele veriyor. 2D görünümle oynayabileceğiniz yapımda amacınız, karakterleri savaşın sonunda ayakta tutmaya çalışmak oluyor. En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar içerisinde bulunan bu yapım 123 TL fiyat etiketi ile listeleniyor.

Stardew Valley

 • İşletim Sistemi: Windows Vista veya daha iyisi
 • İşlemci: 2 Ghz
 • RAM: 2 GB
 • Grafikler: 256 MB video kartı, shader model 3.0+
 • DirectX: Version 10
 • Depolama Alanı: 500 MB

En iyi düşük sistemli oyunlar listemizin bu basamağında Stardew Valley yer alıyor. Eric Barone tarafından geliştirilen ve ConcernedApe imzasıyla yayınlanan oyun 2016 yılında PC, Mac OS X, Linux, PlayStation 4, PlayStation Vita, Xbox One, Nintendo Switch, iOS ve Android platformlarına giriş yaptı. Simülasyon türü RPG oyunu tek oyunculu ve çok oyunculu modlarıyla geniş kitleler tarafından benimsendi.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Stardew Valley

Stardew Valley konusu itibarıyla büyükbabanızdan miras kalan eski bir çiftlik aranizini almanız ile başlıyor. Yeni hayatınıza başlamak için yola çıkıyorsunuz ve son derece kapsamlı bir çiftçilik simülasyonu ile karşılaşıyorsunuz. İçleri ısıtan bir deneyime ev sahipliği yapan açık uçlu RPG, 24 TL karşılığında satılıyor. Günümüzde 20 milyona yakın oyuncu aktif olarak çevrim içi moda giriş yapıyor.

Limbo

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: 2 GHz
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Sabit Disk: 500 MB
 • Ekran Kartı: 256 MB ekran kartları
 • DirectX: 10

Bağımsız oyun stüdyosu Playdead tarafından geliştirilip yayınlanan Limbo oyunu Xbox 360, PlayStation 3, PlayStation 4, PlayStation Vita, OS X, Linux, iOS, Android ve PC platformlarında 2010 yılında çıktı. Bulmaca türü platform oyunu çoğunlukla olumlu tepkiler aldı. Metacritic ve GameRankings üzerinde yüzde 90’lık bir ortalama yakaladı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Limbo

Dünya çapında çok sayıda festivalden ödül alan Limbo, en iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında bulunuyor. Ormanın ortasında uyanan isimsiz bir çocuğun bilinmezliğe yaptığı yolculuğu konu alan yapım, tuzaklarla dolu bir evreni ayağınıza getiriyor. Steam üzerinden ücretsiz demo seçeneğiyle deneyimleme fırsatı elde edebileceğiniz oyunun normal satış fiyatı ise 42 TL olarak oyunseverlerin karşısına çıkıyor.

Disco Elysium

 • İşletim Sistemi: Windows 7 (64-bit)
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran Kartı: DirectX 11 uyumlu ekran kartı (minimum 512 MB bellekli)
 • Depolama: 20 GB kullanılabilir alan

ZA/UM tarafından geliştirilip yayınlanan rol yapma oyunu Disco Elysium, 2019 yılında çıktı. PC, macOS, PlayStation 4, PlayStation 5, Stadia, Nintendo Switch, Xbox Series X/S için yayınlanan oyun neredeyse her platformda oyunseverlere hitap ediyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Disco Elysium

Oyunculardan son derece olumlu notlar toplayan RYO oyunu, The Final Cut sürümü ile Steam’de 61 TL’den satılıyor. Düşük sistemli oyunlar arasında dikkat çeken bu yapım, sıra dışı anlatımıyla artı puan toplarken, aynı zamanda sanatsal yapısıyla da adından sıkça övgüyle bahsettiriyor.

The Sims 2

 • İşletim Sistemi: Windows XP, 98, 2000, Me, Vista
 • İşlemci: P3 600 MHz
 • RAM: 256 MB
 • Harddisk Alanı: 3.5 GB
 • Ekran Kartı: 32 MB
 • DirectX: 8.1

Maxis tarafından geliştirilen ve Electronic Arts imzasıyla yayınlanan The Sims 2, 2004 yılında çıkmış olmasına rağmen halen daha pek çok kişi tarafından ilgiyle oynanıyor. Popüler yaşam simülasyonu, bir Sim yaratarak başka karakterler ile etkileşime girip açık sonlu bir deneyime kapı aralıyor. Herhangi bir final içermeyen bu yapım, 3D modelleme motoruyla oyunculara 360 derecelik bakış açısı sağlıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
The Sims 2

Orijinal The Sims mahallesinin 25 yıl sonraki halini oyunculara gösteren The Sims 2, ilk oyunda bulunan birçok karakterin hayatlarının nasıl ilerlediğini bizlere aktarıyor. Dünya çapında yüz milyonlarca satışa ulaşan yapım PC, macOS, Game Boy Advence, GameCube, Nintendo DS, PlayStation 2, PlayStation Portable, Xbox ve Java ME platformlarında sunuluyor. Tek oyunculu modun yanı sıra çok oyunculu moda da izin veriliyor.

Batman: Arkham Asylum

 • İşletim Sistemi: Windows 7
 • İşlemci: Intel 3GHz veya herhangi bir çift çekirdekli AMD işlemci
 • Bellek: 1 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA 6600 veya AMD ATI 1300
 • Depolama: 8 GB boş alan

Batman Arkham serisinin ilk oyunu olarak karşımıza çıkan Arkham Asylum, 2009 yılında oyuncuların karşısına çıktı. En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar içerisinde yer alan bu yapım, Paul Dini ve Eric Holmes tarafından yönetildi. Rocksteady Studios’un geliştirdiği oyun Warner Bros. Interactive Entertainment imzasıyla PC, PlayStation 3 ve Xbox 360’da yayınlandı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum konusu itibarıyla hapishaneden kaçan Joker’in Gotham şehrini ele geçirip kendi ordusunu kurma mücadelesini anlatıyor. Fakat burada karşımıza çıkan Joker, filmlerde gördüğümüz karaktere pek benzemiyor. Her zamankinden çok daha kötü ve deli olan bu anti kahraman, son derece etkileyici bir anlatı kuruyor. Oyun, Steam’de 31 TL’ye satılıyor.

Fallout 3

 • İşletim sistemi: Windows XP/Vista
 • İşlemci: 2.4 Ghz Intel Pentium 4 veya eşdeğer bir işlemci
 • RAM: 1 GB (XP)/ 2 GB (Vista)
 • Ekran kartı: NVIDIA 6800 veya daha iyisi – ATI X850 veya daha iyisi)
 • Boş disk kapasitesi: 7 GB
 • Ekran kartı RAM: 256 MB

2008 yılında Bethesda Softworks tarafından yayınlanan Fallout 3, Todd Howard tarafından yönetildi. Seriye damgasını vuran ve pek çok sıkı fanatiğinin favorisi haline gelen bu yapım, tek oyunculu bir deneyime ev sahipliği yapıyor. PC, Xbox 360 ve PlayStation 3’te yayınlanan oyun, kıyamet sonrası dünyayı konu alan açık dünya RPG temalı bir bilim kurgu evreni sunuyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Fallout 3

26,70 TL karşılığında Steam üzerinden satılan Fallout 3 oyunu, ABD-Çin arasında yaşanan savaşta yaşanan nükleer felaketten 200 yıl sonrasını anlatıyor. 2277 yılında geçen oyun, bizleri bin kişilik Vault 101 sığınağında yaşayan bir karakterle baş başa bırakıyor. Oyun, serinin diğer yapımlarının aksine izometrik kamera yerine birinci ve üçüncü şahıs kameralarına yer veriyor. Aynı zamanda konum olarak da Kaliforniya yerine Washington D.C tercih ediliyor.

Call of Duty 2

 • İşletim Sistemi: Microsoft Windows 2000 / XP
 • İşlemci: Pentium IV 1.4GHz ya da AMD Athlon XP 1700+ işlemci veya üstü
 • Bellek: 256 MB RAM (512 MB RAM önerilir)
 • Ekran Kartı:100 DirectX 9.0c uyumlu 64 MB donanım hızlandırıcı video kartı ve en son sürücüler
 • Depolama: 4 GB kullanılabilir alan
 • Ses Kartı: DirectX9c uyumlu

Call of Duty 2 pek çok kişiye göre serinin en iyi oyunu olarak tanımlanıyor. Düşük sistemli oyunlar arasında büyük ilgi gören bu yapım, Aspyr ve Infinity Ward tarafından geliştirildi. Activision ise yayıncı koltuğunda oturdu. IW engine 2.0 motoruyla geliştirilen yapım PC, Mac ve Xbox 360’ta yayınlandı.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Call of Duty 2

II. Dünya Savaşı atmosferini tüm gerçekliğiyle oyuncularla buluşturan Call of Duty 2 dönemine göre olağanüstü grafikleri, ses kalitesi ve oynanış mekaniğiyle övgülere boğuldu. 1941-1945 yılları arasındaki savaş dönemine ayna tutan oyun, 27 epik bölüme ayrıldı. 2005’te çıkan yapım adeta yıllara meydan okumaya ve çokça indirilmeye devam ediyor. Şu anda Steam’de 26,75 TL etiketiyle listeleniyor.

GTA Vice City

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64 bit
 • İşlemci: Intel Core i5-6600K / AMD FX-6300
 • Bellek: 8GB
 • Ekran Kartı: Nvidia GeForce GTX 760 2GB / AMD Radeon R9 280 3GB
 • Disk: 45GB

Rockstar Games tarafından 2002 yılında piyasaya sürülen Grand Theft Auto: Vice City oyunu tüm dünyada görkemli bir şöhret yakaladı. Serinin milyonlarca hayranına göre halen daha en iyi GTA oyunu olarak görülen bu yapım, bizleri 1986 yılına ışınlıyor. Miami’den ilham alan Vice City’de geçen hikayede oyuncular, Scarface filmindeki Tony Montana karakterinden esinlenen İtalyan mafya üyesi Tommy Vercetti’ye hayat veriyor.

Aksiyon ve macera temalı açık dünya oyunu GTA: Vice City üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanıyor. PlayStation 2, PlayStation 3, Xbox, Xbox 360, PC, iOS ve Android sistemlerini destekleyen yapım, başarılı oynanış mekaniğiyle artı puan topluyor. Öte yandan eğlenceli görevleri, rengarenk grafikleri, derinlikli karakterleri ve yıllar geçse dahi asla unutulmayan müzikleriyle günümüzde bir ‘klasik’ olarak anılıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
GTA Vice City

GTA San Andreas şu anda ne yazık ki legal olarak tek başına satılmıyor. Rockstar Games bunun yerine geçtiğimiz yılın sonlarında Grand Theft Auto: The Trilogy – The Definitive Edition oyunu ile karşımıza çıkmıştı. Bu yapım şirket, GTA III, GTA Vice City ve GTA San Andreas üçlemesini bir araya getirip modern grafiklerle yeniden tasarladı. PC, PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One ve Xbox Series X/S platformlarında oynayabileceğiniz yapımın bilgisayar sürümünün fiyatı 354,39 TL olarak oyuncuları selamlıyor.

The Wolf Among Us

 • İşletim Sistemi: Windows XP (SP3) / Windows Vista / Windows 7
 • İşlemci: 2.0 GHz Intel Pentium 4 / AMD Athlon XP 1700+
 • Bellek: 4 GB
 • Gerekli boş disk alanı: Oyunun kurulabilmesi için gerekli görülen boş alan 3 GB olarak belirtiliyor.
 • Ekran kartı: 512 MB Nvidia veya ATI ekran kartı (Intel entegre grafik önerilmez)
 • DirectX: DirectX 9

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında kabul edilen The Wolf Among Us, Telltale Games tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Fables serisinin bir parçası olan yapım Android, iOS, macOS, PC, PS3, PS4, PS Vita, Xbox 360 ve Xbox One’da yayınlandı. Fables serisinin bir parçası olan yapım, toplamda beş parçaya ayrılarak oyuncularla buluştu.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
The Wolf Among Us

Macera temalı düşük sistemli oyun, zengin hikayesiyle eleştirmenlerden övgüler topladı. The Walking Dead’in yapımcılarının geliştirdiği çizgi roman uyarlaması oyun, bizleri Bigby Wolf ile başbaşa bırakıyor. Henüz oynama şansına sahip olmayanlar için yapım, Steam platformunda 39 TL’den satılıyor.

BioShock

 • İşlemci: Pentium 4/Athlon XP 2.4 GHz
 • RAM: 1 GB
 • İşletim sistemi: Windows XP/Vista
 • Ekran kartı: 128 MB RAM’e sahip Direct X 9.0c uyumlu video kartı (NVIDIA 6600 veya daha iyisi)
 • Boş disk alanı: 8 GB

Kevin Leine tarafından tasarlanıp yönetilen BioShock oyunu 2K imzasıyla yayınlandı. Birinci şahıs nişancı türündeki oyun, System Shock serisinin devam parçası olarak tanımlanıyor. PC, PlayStation 3 ve Xbox 360’a özel olarak hayata geçirilen yapım, 2007’de yayınlanmış olmasına rağmen halen daha çokça kişi tarafından tercih ediliyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
BioShock

BioShock basit revolverlerden bombaatarlara ve hatta kimyasal fırlatıcılarak kadar eksiksiz bir cephaneyi oyuncularla buluşturuyor. Etkileyici atmosferine kendinizi kaptıracağınız bu yapım, en iyi düşük sistemli oyunlar içerisinde gösteriliyor. Şu anda yasal yollarla piyasada bulmakta güçlük çekeceğiniz oyun, yenilenmiş grafiklere sahip Remastered sürümüyle Steam’de 31 TL’den karşımıza çıkıyor.

Age of Empires 2

İşletim Sistemi: Win NT 4.0 (SP5)
İşlemci: 166 MHz İşlemci+
Bellek: 32 MB RAM
Ekran Kartı: 2 MB vRAM+
DirectX: Gerekmiyor

1999 yılında piyasaya çıkan Age of Empires II: The Age of Kings, pek çok kişiye göre serinin en iyi oyunu olarak kabul ediliyor. Microsoft ve Konami yapımcılığında hayata geçen proje, Ensemble Studios imzasıyla geliştiriliyor. Gerçek zamanlı strateji oyunu, Orta Çağ’ın kaotik atmosferini tüm detaylarıyla bizlere aktarıyor. Dilerseniz tek oyunculu, dilerseniz ise çok oyunculu moduyla etkileyici bir savaş deneyimi sizleri de bekliyor!

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Age of Empires 2

Düşük sistem gereksinimli oyunlar deyince akıllara gelen ilk isimlerden bir tanesi olan bu yapım, 2013 yılında yüksek çözünürlüklü grafiklere sahip HD sürümüyle yeniden piyasaya çıktı. 2019’da ise güncellenmiş grafikler ve yeni özellikleri kapsayan Age of Empires II: Definitive Edition yayınlandı. Şu anda bu sürüm 56,25 TL’den satılmakta.

Fortnite

Ekran Kartı: PC’de Intel HD 4000; Intel Iris Pro 5200
İşlemci: Core i3-3225 3.3 GHz
Bellek: 4 GB RAM
İşletim Sistemi: Windows 7/8/10 64-bit veya Mac OS Mojave 10.14.6

En popüler oyunlar arasında yer alan Fortnite, Epic Games tarafından geliştirildi. Warner Bros. Interactive Entertainment ortaklığında yayınlanan oyun, Unreal Engine 4 motoruyla hazırlanarak karşımıza çıktı. İlk kez 2017 yılında oyuncularla buluşan yapım, tek oyunculu ve co-op modlarıyla büyük ilgi topluyor. PC, macOS, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S ve Nintendo Switch platformlarında destekleniyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Fortnite

En iyi battle royale oyunları arasında görülen Fortnite, 4 kişiye kadar eşli oynama imkanı tanıyor. Hayatta kalma modunun yanı sıra Save the World ve Kreatif modları bulunuyor. Epic Games Store aracılığıyla indirebileceğiniz bu yapım, ücretsiz bir şekilde oyunculara sunuluyor. Sizler de hızlıca hiç para ödemeden heyecan verici bir mücadele deneyimine misafir olabilirsiniz.

Minecraft

 • İşlemci : Intel Celeron J4105 veya AMD FX-4100 veya daha iyisi
 • Bellek : 4 GB
 • Ekran Kartı : Intel HD Graphics 4000 veya AMD Radeon R5 serisi
 • Depolama: 2 GB boş alan
 • İşletim Sistemi: Windows 7

Dünyanın en çok oynanan oyunu olarak bilinen Minecraft, 2011 yılında piyasaya çıkmasına rağmen günümüzde halen yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Mojang Studios imzasıyla PC, macOS ve Linux platformlarında yayınlanan oyun, İsveçli geliştirici Markus Alexej Persson tarafından hayata geçiriliyor. Şu anda Microsoft’un bünyesinde yer alan yapım; Dwarf Fortress, RollerCoaster Tycoon, Dungeon Keeper ve Infiniminer gibi oyunlardan ilham alıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Minecraft

Tüm dünyada 200 milyondan fazla satış elde eden Minecraft en iyi düşük sistem gereksinime sahip oyunlar içerisinde bulunuyor. Kullanıcıların yaratıcılıklarını zorlayan yapım, en basit evlerden en görkemli kalelere kadar pek çok yapı inşa etmenize olanak sağlıyor.

Counter Strike: Global Offensive

 • İşletim sistemi: Windows 7 / Windows Vista / Windows XP ya da üzeri
 • İşlemci: Intel Core 2 Duo E6600 ya da AMD Phenom X3 8750 üzeri
 • Bellek: 2 GB RAM
 • Ekran kartı: 256 MB ya da üzeri grafik işlem birimi
 • Ekran kartı belleği: 256 MB VRAM
 • DirectX: DirectX 9

Valve ve Hidden Path Entertainment ortaklığında geliştirilen Counter-Strike: Global Offensive, CS 1.6’daki heyecan verici deneyimi olağanüstü grafikler ve oynanış mekaniğiyle en üst seviyeye taşıyor. Düşük sistem gereksinimli oyunlar arasında ilk akla gelen isimlerden biri olan bu yapım, eleştirmenlerden tam not alıyor. Ayrıca 2012’de çıkmış olmasına rağmen halen kalabalık bir oyuncu grubuna hitap ediyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Counter Strike: Global Offensive

PC, OS X, PlayStation 3, Xbox 360 ve Linux platformlarında yayınlanan CS: GO çok sayıda yeni harita, karakter, silah ve oyun moduyla geliyor. Aynı zamanda CS’nin artık bir klasik haline gelen de_dust2 gibi haritaları da güncellenmiş ve geliştirilmiş versiyonlarıyla karşımıza çıkıyor. Steam üzerinden yapıma ücretsiz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat Prime Status Upgrade paketine erişip doğrudan Seçkin statüsündeki oyuncularla oynamak istiyorsanız 249,95 TL ödemeniz gerekiyor.

GTA San Andreas

 • İşlemci: İntel Pentium 4 1.8GHz veya Amd Athlon XP 1800+
 • Ekran Kartı: NVDIA GeForce 6600 veya Amd Radeon 9500 Pro
 • Ram: 384 MB
 • İşletim Sistemi: Win XP (32) bit
 • DirectX: DirectX 9
 • Boyutu: 4.7 GB

Vice City’den hemen sonra piyasaya çıkan 2004 tarihli Grand Theft Auto: San Andreas oyunu yılların eskitemediği eserler içerisinde kendine yer buluyor. Rockstar Games etiketiyle yayınlanan oyun PlayStation 2, PC, Xbox, iOS ve Android platformlarında yer alıyor. Aksiyon ve macera türlerini harmanlayan oyunda tek oyunculu modun yanı sıra çok oyunculu versiyon da yer alıyor.

Los Santos’ta dört kardeşiyle birlikte hayat süren Carl Johnson (CJ) karakterine hayat vereceğiniz GTA: San Andreas oyunu Big Smoke, Ryder, Cesar Vialpando, Jimmy Hernandez, T-Bone Mendez ve Jizzy B gibi çok sayıda unutulmaz karakteri ilk defa karşımıza çıkarıyor. Los Santos, San Fierro ve Las Venturas şehirleri etrafında gezeceğiniz oyunda gerçek hayatta yaşanan 1992 Los Angeles olaylarından ilham alarak kurgulanan derinlikli bir hikaye anlatılıyor.

En iyi düşük sistem gereksinimli oyunlar
Grand Theft Auto: San Andreas

Grand Theft Auto: San Andreas oyunu şu anda legal olarak tek başına satılmıyor. Bunun yerine Rockstar Games, geçen sene The Trilogy: The Definitive Edition isimli yenilenmiş grafiklere sahip oyuna yer veriyor. GTA III, GTA Vice City ve GTA San Andreas’ın güncel grafiklerle hazırlanmış bir sürümünü karşımıza çıkaran şirket, PC’de 354 TL’den listeleniyor.

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: PC için en iyi oyun indirme siteleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu