Teknoloji Haberleri

Android Kullanıcıları Dikkat! 8 Popüler Uygulamada Autolycos Virüsü Tespit Edildi

Evina isimli dijital güvenlik şirketi Android işletim sistemlerinin güvenliğini tehdit eden Autolycos isimli trojanla ilgili bir tarama gerçekleştirdi. Google Play Store’da bulunan 8 uygulamanın bu virüsü barındırdığı tespit edildi. Detaylar haber içeriğimizde.

Hayatımızın her anında yanımızda olan akıllı telefonlar birçok amaca hizmet ediyor. Arama yapma, mesajlaşma ve kamera kullanımı gibi temel özelliklerin yanı sıra uygulama yükleyerek farklı amaçlar için de kullanıyoruz. Boş vaktimizi değerlendirmek için yüklediğimiz bir oyun, fotoğrafları düzenlemek için indirdiğimiz bir yardımcı program ya da telefon arayüzünü değiştirmek için yüklediğimiz bir tema. Peki ama bu indirmelerimiz ne kadar güvenli? Android işletim sisteminin uygulama marketi olan Google Play Store şu sıralar bu güvenlik sorunları ile anılıyor.

8 uygulamada Autolycos trojanı tespit edildi

Evina ismindeki dijital güvenlik şirketi, Google Play Store’da yayınlanan 8 uygulamada Autolycos trojanı tespit ettiği açıkladı. Virüs tespit edilen uygulamalar arasında 1 milyondan fazla kullanıcının indirdiği uygulamalar da bulunuyor. Autolycos isimli bu kötü amaçlı yazılım, uygulamalara kaydolan kullanıcıların banka hesaplarından düzenli olarak para çalıyor.

Autolycos, premium üyelik modeli sunan uygulamalarda gizli çalışan bir trojan. Yazılımın gizliliğinin sağlanması için kullanılan uygulama yerine uzak tarayıcıda bir URL açıyor ve kullanıcılar arkaplanda yürütülen bu işlemlerden haberdar olamıyor. Kullanıcılardan farkında olmadan mesajlara erişme izni de alan uygulama banka hesaplarından gizlice ve düşük miktarlarda para çekiyor.

Autolycos virüsü bulunan uygulamalar

Evina tarafından gerçekleştirilen tarama toplamda 3 milyon kişinin indirdiği 8 uygulamayı kapsıyor. İşte kötü amaçlı yazılımı barındıran uygulamalar ve indirilme sayıları;

Vlog Star Video Editor – 1 milyon + indirme

Coco Camera v1.1 – 1.000+  indirme

Gif Emoji Keyboard – 100.000 + indirme

Wow Beauty Camera – 100.000 + indirme

Funny Camera – 500.000 + indirme

Razer Keyboard & Theme – 50.000 + indirme

Freeglow Camera 1.0.0 – 5.000 + indirme

Creative 3D Launcher – 1 milyon + indirme

Bu uygulamalardan herhangi birini kullandıysanız mobil bankacılıkta ve diğer uygulamalarda kullandığnız şifreleri değiştirmeniz önerilir.

Android uygulama güvenliği nasıl sağlanır?

Android güvenliği
Android güvenliği

Telefonunuza yüklediğiniz bir uygulama milyonlarca kişi tarafından indirilmiş ya da uygulama marketinde yüksek derecelendirme puanına sahip olabilir. Ancak bu, uygulamanın güvenliği olduğuna işaret etmez. Haber içeriğimizde gördüğünüz virüs barındıran uygulamaların 1 milyondan fazla indirmesi bulunuyor. Peki Android uygulamanın güvenilir olup olmadığını anlamak için nelere dikkat edilmeli?

  • Android işletim sisteminde bir uygulamanın güvenliği Google Play Protect tarafından taranır. Bu uygulamanın aktifliğini telefonunuzda her zaman açık tutmalısınız.
  • İndirdiğiniz uygulamaların kullanım koşulları ve indirme izinlerini detaylıca okuyun. Bir fotoğraf düzenleme uygulamasının mesajlarınıza ve kişilerinize erişim izni istemesi çok mantıklı bir durum değildir.
  • Güvenmediğiniz uygulamaların arka planda çalışma izinlerini iptal edin. Arkaplanda çalışan uygulamalar hem sisteminizi yavaşlatabilir hem de siz farkında olmadan farklı bir uygulama üzerinde çalışabilir.
  • Uygulama marketi dışındaki APK dosyalarına kesinlikle güvenmeyin.

Siz de konu ile ilgili görüşlerinizi yorum kısmından yazabilirsiniz. Güncel teknoloji haberleri ve ürün incelemeleri için Tavsiye360’ı takipte kalın.

Kaynak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu