Eğitim

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika’nın en iyi üniversiteleri

Amerika'nın en iyi üniversiteleri, dünya çapında en prestijli okullardandır. Sizin için o üniversiteler hakkında bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik.

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hangileridir? Amerika’nın en iyi üniversitelerine girmek için şartlar nedir? Amerika’nın en iyi üniversiteleri öğrencilere ne avantajlar sunar? Amerika’da eğitim için vize başvurusu nasıl yapılır? Bu gibi soruların cevabına ulaşabileceğiniz harika bir içerik ile karşınızdayız. Hazırsanız içeriğe bir göz atalım!

Son zamanlarda, yurtdışında üniversite eğitimi oldukça fazla talep edilmeye başlandı. Avrupa dışında Amerika Birleşik Devletleri’ni tercih etmek isteyen çok sayıda öğrenci bulunuyor. Ülke sınırları içerisinde yaklaşık olarak 6500  adet üniversite var. Çok sayıda üniversite olması sebebiyle öğrenciler tercih yapmakta zorlanabiliyor. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrenciler, tercih yapmak istediği bölüm ve eyalete göre seçim yapmak istiyor. Bu da, hangi üniversiteyi seçecekleri konusunda yardımcı bir etken oluyor. 

Amerika’nın en iyi üniversiteleri, dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında üst seviyededirler. Gelişmiş eğitim sistemi ve seçkin öğretim üyelerinden oluşan akademik kadroları ile başarı sıralamasını üst seviyelere taşıması her ülkeden öğrenciyi cezbeder. Ayrıca, lisans eğitimi dışında yüksek lisans eğitimi de veren bu üniversiteler oldukça iyi fırsatlar sunuyor. Mezun olduktan sonra öğrencilere iş imkanı ve kariyer planlaması gibi sorunlar hakkında rehberlik sağlayan bu üniversitelerde eğitim gören öğrenciler genellikle Amerika’da yaşamayı tercih ediyor. Mezuniyetin ardından, kariyer yapmak, kariyeri yükseltmek veya yüksek lisans ile taçlandırmak isteyen öğrenciler Amerika’da ikamet ederek yaşamını sürdürmek istiyor. Peki Amerika’nın eğitim sistemi nasıl? Gelin bir bakalım…

Amerika’nın eğitim sistemi nasıl?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri iyi bir eğitim sistemi ile karşınıza çıkar. Amerika üniversiteleri, eyaletlere göre farklılıklar gösterir. Dünyanın her yerinden çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapan Amerika, lisans ve yüksek lisans eğitimleri yapmak için iyi bir seçenektir. Lisans eğitimleri, Amerika’da eyalet sistemi olduğu için farklılık gösterir. Her üniversite aynı lisans eğitimi vermez, çünkü her üniversite eğitimi farklı şekillerde sistem ve kurallardan oluşur. Amerika’da hem devlet hem de özel üniversiteler mevcuttur. Lisans eğitimi alan öğrencilere çeşitli uygulamalar yapabileceği teknolojik imkanlar sunan bu üniversiteler, teorik ve pratik dersler içerir. Özellikle de pratik alandaki imkanları dahilinde eğitim veren kurumlar, öğrencileri çalışma hayatına hazırlar. Amerika’daki üniversiteler kredili sisteme yönelik hazırlanmıştır. Öğrenim gören öğrenciler, bir akademik dönem boyunca yaklaşık 15 kredi alma zorunluluğunda bulunur. Üniversitelere göre değişkenlik olduğundan dolayı bu kredi sistemi 20’ye kadar da çıkabilmektedir. Kredi alabilmek isteyen öğrenciler, derslerini başarılı bir şekilde tamamlamak zorundadır.  

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Amerika’nın eğitim sistemi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri 2 farklı yoldan lisans diploması elde etmenizi sağlar. Elbette, bu eğitim ülkemizde olduğu gibi farklı bölümlere göre değişkenlik gösterir. Genelde 4 yıl süren lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler bir de, tercihen 2 yıllık Community College mezuniyeti ardından 3. ve 4. sınıf eğitimini başka bir üniversiteyle tamamlayabilir. 2 farklı şekilde lisans eğitim sunan bu üniversiteler, eğitim süreleri boyunca haftada 20 saate kadar çalışma izni fırsatı da tanır. YÖK denkliği bulunan Amerika üniversiteleri, Türkiye’den giden öğrencilerin tercihlerini denkliğe göre yapabilmesine olanak tanıyor. Amerika’nın en iyi üniversiteleri iyi bir eğitim fırsatı verir, bundan faydalanmak için Amerika’da üniversiteye başvuru nasıl yapıldığını bilmek gereklidir. Amerika’da üniversite başvurusu nasıl yapılır? Hemen göz atalım…

Amerika’da üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri harika bir eğitim fırsatı tanır, ancak bu üniversitelere girebilmek için gerekli şartlar vardır. Başvuru ve kabul şartları her üniversite için aynı olmayabilir. Üniversitenin yer aldığı eyalete göre farklılık göstermektedir. Başvuruda bulunmak için gerekli prosedürler uygulanır. Öncelik olarak istenen belgeler vardır. Bunlar:

 • Lise diploması
 • Özgeçmiş
 • Transkript veya not dökümü
 • Referans Mektubu
 • IELTS ve TOEFL sınav sonuçları
 • Başvuru ücreti
 • Sanat ve Spor bölümleri için lisans veya ilgili evraklar
 • Sağlık ve diş sigortası belgesi

Bu belgelerin zorunlu olarak talep edildiğini bilmelisiniz. Bazı üniversitelerin talepleri doğrultusunda değişkenlik de olabilir. 

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Amerika’da üniversite başvurusu nasıl yapılır?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri sayıca fazladır. Ülke sınırları içinde yer alan 10 üniversite, dünya çapında en iyi üniversiteler listesinin ilk 20 sırasında yer almaktadır. Bu nedenle, üniversitelere talep oldukça yoğundur. Sanat, Spor, Bilim, Tarih, Matematik, Mühendislik, Yabancı Diller ve Sosyal Bilimler alanlarında çeşitli lisans ve yüksek lisans bölümlerine sahiptir. Yurtdışından gelen öğrenciler, belirli ücret karşılığında eğitim imkanı bulabilir. Ancak, başvuru şartlarını da eksiksiz bir şekilde karşılamak önemlidir. Amerika’da üniversite ücreti ne kadardır? Bu soru, Amerika üniversiteleri hakkında en merak edilenlerden biridir. Kur farkı dolayısıyla bütçe değeri sürekli olarak değişse de biz yine de sizlere fiyatlardan bahsetmek istedik.

Amerika’da üniversite ücretleri ne kadar?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri farklı rakamlarda ücret talep eder. Eyaletlere göre farklı ücret talep eden üniversiteler, lisans ve yüksek lisans bölümlerine göre farklı ücretlendirme planlar. Ders saati ve başvuru şartına göre farklı ücretlendirmeler olabilir. Hatta bunların dışında, üniversitenin yer aldığı konum ve başvuru sıralamasındaki seviyenin de ücretlendirme politikası değişkenlik gösterir. Amerika’da hem devlet hem de özel üniversiteler vardır. Özel üniversite tercih etmek isteyenler, devlet üniversitelerine göre daha pahalı fiyat ödemek zorundadır. Devlet ve özel üniversiteler arasında fiyat farkı oldukça fazladır. Çünkü ülke çapında yaklaşık olarak 6000 civarında üniversite bulunduğu için eğitim ücretleri oldukça geniş yelpazeye sahiptir. Genel olarak, Amerika üniversite ücretleri 7.000 USD – 60.000 USD fiyat aralığında olurlar. Peki, Amerika’da eğitim almak için ne zaman başvuru yapmalıdır?

Amerika’da üniversite başvurusu ne zaman yapılır?

Amerika’da üniversite başvuru tarihi, güz ve bahar dönemlerine göre farklı olacaktır. Amerika’da üniversite eğitim sistemi güz ve bahar dönemi olmak üzere iki eğitim döneminden oluşur. Ayrıca bazı üniversiteler, eğitim sistemi içerisinde yaz okuluna da yer verir. Hangi dönemde eğitim alınmak isteniyorsa ona göre 1 yıl önceden başvuruda bulunmak tavsiye edilir. Kontenjan bulabilmek ve başvuru sıralamasında önde olmak avantaj sağlar. Eylül ayında güz dönemi için ocak ve şubat aylarında bahar dönemi için başvurular başlar. Tercih edilmek istenen üniversitenin ilgili web adresi takip edilerek başvuru ilanında yer alan tarih aralıkları dikkate alınmalıdır. Her üniversite hemen hemen aynı olmasa da yakın zaman diliminde başvuru ilanı yayınlar. Önemli olan üniversitenin yayınladığı duyuruları sürekli takipte kalmaktır. Peki, başvuru yapmak isteyen öğrenciler vize nasıl alabilir? Amerika’da üniversite için öğrenci vizesi nasıl alınır? Sizler için bu konuya da değindik…

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Amerika’da üniversite başvuru ne zaman yapılır?

Amerika öğrenci vizesi nasıl alınır?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri eğitim sisteminde çeşitli olanaklar sağlar. Ancak bunun için, Amerika öğrenci vizesine sahip olunmalıdır. Amerika’da lisans eğitimi almak isteyenler vize engeli ile karşılaşacaklardır. Bu vize başvurusunda, en önemli şey eksiksiz belge teslim etmektir. Eksik veya yanlış bir belge yüzünden tüm vize işlemi iptal edilir, bu nedenle titizlikle istenilen belgeler hazırlanmalı ve teslim edilmelidir. Amerika öğrenci vizesi başvurusu ne zaman açıklanır? Vize başvurusu yaptıktan 3 veya 4 gün sonra vize başvurusu sonuçlanır. Öğrenci vizesi başvurusunda gerekli belgeler nelerdir? İşte gerekli belgeler:

 • Pasaport (Eğitim süresi boyunca geçerli olmak zorunda)
 • Maddi durumu belirten ilgili belgeler
 • Vize başvuru ücreti
 • Tercih yapılan üniversiteden alınan kabul belgesi
 • Lise diploması
 • Öğrenci belgesi
 • Lise boyunca alınan eğitim belgeleri
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Vize talep dilekçesi
 • Banka hesap dökümü
 • Biyometrik fotoğraf
 • Yabancı dil seviyesini kayıtlayan devlet onaylı sınav sonuçları (TOEFL, SAT, GMAT, GRE)

Amerika öğrenci vizesi almak için bu belgeler dışında konsolosluk başka belgeler de talep edebilir. Her bir belge teker teker önemlidir, çünkü vize başvurusu bir eksik belge ile iptal edilir. Vize başvurularının sonuçlanması uzun sürmez, en fazla 4 gün içinde vize başvurusu yapan kişi ile iletişime geçilir. Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilmeye alınan vizeler burada sonuçlandırılır. Konsolosluk tarafından yetki verilen vize merkezlerinde başvuru gerçekleştirilir. Bu aşamada vize işlemi uzaktan halledilebilir, ancak mülakat esnasında katılım zorunluluğu olduğundan dolayı yüz yüze görüşme yapılır. Diyelim ki, vize başvurunuz kabul edilmedi. Bunun sonucunda, vize başvuru ücreti iade edilmez. 

Amerika’da ücretsiz üniversite var mı?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri ne yazık ki ücretsiz eğitim sunmaz. Ancak, burslu eğitim seçeneği mevcuttur. Yabancı öğrenciler için sağlanan devlet bursu olanakları söz konusudur. Devlet bursu ile imkan bulunabilir, ancak çok detaylı araştırmalar yapılmalıdır. Eğitim alacağınız kurumun burs imkanı olup olmadığı ilgili web adresi üzerinden incelenmelidir. Amerika’da çok sayıda üniversite olduğu için bu konu hakkında detaylı bir bilgi veremeyeceğiz. 

Amerika’da üniversite için konaklama nasıl sağlanır?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri konaklama imkanı sunar. Kampüs yerleşkeleri veya kampüse yakın çevrelere kurulmuş üniversite yurtları vardır. Bu yurtlara yurtdışından gelen öğrenciler için konaklama imkanı sunulur. Öğrenci yurtları, üniversitelere göre farklılık gösterir. Değişken bir fiyatlandırma yapıldığı için genel olarak yıllık ücretin 7.000 USD – 8.000 USD olduğunu söyleyebiliriz. Bu fiyatlar, net bir fiyat değildir. Yaklaşık olarak bu civarlardadır. Öğrenci yurtları dışında başka alternatifler de söz konusudur. Bazı öğrenciler, kiralık daireler tercih eder. Kira fiyatları da eyaletlere ve üniversite konumuna yakın olup olmamasına göre değişkenlik göstermektedir. Bütçesine uygun kiralık daire bulamayan öğrenciler, genelde merkezi konumdan uzak yerlerde kiralık ev tutmaktadır. 

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Amerika’da üniversite için konaklama nasıl sağlanır?

Amerika’nın en iyi üniversiteleri sıralaması

Amerika’nın en iyi üniversiteleri öğrencilere harika lisans eğitim fırsatları sunar. Eğitim süresi boyunca, prestijli ve saygın akademisyenler derslere girer, teorik ve pratik alanda öğrenimi sağlayacak çeşitli olanaklar tanır. Sizler için en iyi Amerika üniversitelerini listeledik. Sıralama olmaksızın listeye bir göz atmanızı tavsiye ederiz. İşte o üniversiteler…

Kaliforniya Eyalet Üniversitesi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri içeriğimizde ilk olarak Kaliforniya Eyalet Üniversitesi’ne yer verdik. 23 kampüste yaklaşık 500 bin öğrenciye eğitim hizmeti veren bu üniversite bir eyalet üniversitesidir. ABD’deki en büyük üniversite sistemine sahiptir. Öğrencilere çeşitli eğitim erişimleri sağlar. Ülke çapında uygun fiyatlı bir üniversite sistemine sahip olması neden oldukça yoğun bir eğitim talebi görmektedir. Öğrenciler çeşitli imkanlar sunar; krediler, burslar, hibeler ve staj programları gibi mali yardım imkanları vardır.

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Kaliforniya Eyalet Üniversitesi

Dünya çapından pek çok öğrencinin bir araya geldiği Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, mezuniyet sürecine kadar öğrencilere destek vermeye devam eder. Kaliteli eğitim vermesinin yanında öğrencilerle sürekli etkileşim halinde olan bir sistem söz konusudur. Yenilikçi ve özverili bir akademik kadroya sahiptir. Nitelikli eğitim veren akademisyenler, öğrenciler ile birebir iletişim halinde olur. Teorik ve pratik alanda, çeşitli öğrenme destekleri verilir. Üst düzey profesörler ile yerel endüstriler ve laboratuvarlarda eğitim seviyesi yükseliyor. Son teknoloji imkanlar dahilinde, öğrencilere deneyim fırsatları da sunuyor. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, öğrencilerini daha mezun etmeden iş fırsatı sunar ve liderlik becerisi kazanabilmeleri için staj programları hazırlar. Çok sayıda bölüm programı mevcuttur. Bunlar;

 • Yaratıcı Yazarlık
 • Çevre Planlama
 • Siyaset Bilimi
 • Beslenme ve Gıda Bilimi
 • Siber Ulusal Güvenlik Çalışmaları
 • Müzik Teknolojisi
 • Müzecilik Bilimi
 • Pazarlama
 • Caz Müziği
 • İslam ve Ortadoğu Çalışmaları
 • Uluslararası İşletme
 • Bilgi Sistem ve Teknolojileri
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Grafik Tasarım
 • Film Çalışmaları
 • Ekonomi
 • Çevre ve Yer Bilimleri
 • Ceza Hukuku
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • İletişim
 • Çocuk Gelişimi
 • Kimya – Biyokimya
 • İşletme
 • Sanat Tarihi
 • Uygulamalı Fizik
 • Havacılık ve Uzay Bilimleri

Bu çok seçenekli programlar lisans ve yüksek eğitimi bölümleridir. 

Los Angeles Film Okulu

Amerika’nın en iyi üniversiteleri içeriğimizde bu okula değinmemek olmazdı. Los Angeles Film Okulu, Kaliforniya’nın tam merkezinde bulunur. Kaliforniya, öğrenci bakımından zengindir. Kaliforniya Eyalet Üniversitesi kadar devasa büyüklükte bir okul olmadığı için yıllık kontenjan sayısı yaklaşık 2.000 civarındadır. Az sayıda öğrenci kapasitesi sayesinde eğitmenler öğrenciler ile birebir iletişim kurar ve ihtiyacını gidermeye çalışır. Bu üniversite, sinema ve dizi sektöründe istihdam etmek isteyen öğrencileri yetiştirir. Kampüs içerisinde çok sayıda tesis bulunmaktadır. Bu tesislerde ise çeşitli ekipmanlar yer alır ve öğrenciler ilgili bölümlerde deneyim imkanı bulur. Los Angeles Film Okulu, ön lisans ve lisans eğitim sistemine sahiptir. Ön lisans ve lisans bölümleri şunlardır:

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Los Angeles Film Okulu
 • Film
 • Müzik Prodüksiyonu
 • Kayıt sanatları
 • Animasyon ve VFx
 • Eğlence Sektörü
 • Film Prodüksiyonu

Amerika’nın en iyi üniversiteleri arasından en cazip gelen okullardan biri olan Los Angeles Film Okulu, kampüs içerisinde sinema salonu, kütüphane, film çekim stüdyoları, game-making odaları, ses ve görüntü laboratuvarları ile çok sayıda tesisi ile ön plana çıkıyor. Öğrencilere uygulama alanında deneyim kazanarak öğrenmeyi gerçekleştiren bu okul en çok tercih edilen film okullarındandır. Yurtdışından gelen öğrenciler için belirli şartlar istemektedir. Bu şartlardan biri de yeterli seviyede İngilizce diline sahip olmaktır. Ayrıca, lisans eğitim programlarından herhangi biri için eğitim almak isteyenler yaklaşık olarak yıllık 18 bin USD fiyatı gözden çıkarmalıdır. Sadece eğitim ücreti bile çok pahalı olsa da dünya çapında her yerden öğrencinin ilgisini çekmeyi başarabilen bir üniversitedir. 

Arizona Eyalet Üniversitesi

Amerika’nın en iyi üniversiteleri listemizde sırada Arizona Eyalet Üniversitesi’ne yer verdik. Amerika sınırları içinde yer alan üniversiteler arasında, eğitim programları olarak üst seviyelerde alan bu üniversite, prestijli ve saygın bir akademik kadroya sahiptir. Yurtdışından pek çok öğrenciye eğitim sunan Arizona Eyalet Üniversitesi, bünyesindeki her öğrencinin her aşamasında hizmet veriri. Mezuniyet sürecine kadar öğrenciler ile iş birliği içindedir, onlar için kariyer imkanları sunar. Kapsamlı bir araştırma üniversitesi olduğu için çeşitli alanlarda bilimsel çalışma olanakları tanır. Örneğin; uzay araştırmalarını geliştirmek ve araştırmalara öncülük etmek için NASA ile çalışır. Master ve doktora eğitimi almak isteyen öğrenciler için harika fırsatlar sunarak ön plana çıkan Arizona Eyalet Üniversitesi, çok sayıda bilinen ve dünya çapında damga vurmuş mezunları ile tanınır. Yalnızca, 135 farklı ülkeden 12.000’den fazla öğrenciye eğitim verir. Yabancı öğrencilerin en çok tercih ettiği devlet üniversitesidir. 350’den fazla lisans programı sunan bu üniversitenin bazı programları:

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Arizona Eyalet Üniversitesi
 • Endüstriyel Tasarım
 • Mimarlık
 • İnşaat Mühendisliği
 • Moda
 • Sanat Tarihi
 • Grafik Tasarım
 • İşletme Yönetimi
 • Felsefe
 • Arkeoloji
 • Coğrafya
 • Antropoloji
 • Makina Mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Matematik
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Ekonomi
 • Pazarlama
 • Spor Yönetim
 • Havacılık ve Uzay Bilimleri

Amerika’nın en iyi üniversiteleri kapsamında Arizona Eyalet Üniversitesi en çok talep edilen üniversitelerden biridir. Gelişmiş kampüs yerleşkesi içinde öğrencilere konaklama ve yemek ihtiyacını karşılayacak pek çok hizmet alanı da mevcuttur. 

Florida Teknoloji Enstitüsü

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hakkında hazırladığımız içeriğimizde son olarak Florida Teknoloji Enstitüsü yer alıyor. Bu üniversite, dünya çapında en gelişmiş ve üst seviyeli teknolojik olanakların tanındığı bir üniversitedir. Akademik kadrosu oldukça niteliklidir. Seçkin öğretim üyeleri, öğrencilerin başarılı bir şekilde mezun olmasına yardımcı olur. Mezun olan öğrencilere devam niteliğinde yüksek lisans ya da kariyer kapısı açar. Çok sayıda lisans ve yüksek lisans bölüm seçenekleri vardır. Bunlardan lisans programları şöyledir:

Prestijli ve nitelikli eğitim: Amerika'nın en iyi üniversiteleri
Florida Teknoloji Enstitüsü
 • Muhasebe
 • Havacılık Bilimi
 • Havacılık Mühendisliği
 • Astronomi
 • Havacılık Yönetimi
 • Biyokimya
 • Biyolojik Bilimler – Moleküler
 • Biyoloji
 • İşletme Yönetim
 • Kimya Mühendisliği
 • Kimya
 • İnşaat Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Bilgisayar Bilimi
 • İnşaat yönetimi
 • Bilgi Sistemi
 • Deniz Biyolojisi
 • Mekanik Mühendisliği
 • Fizik
 • Okyanus Mühendisliği
 • Oşinografi
 • Yazılım Mühendisiliği
 • Uzay Bilimleri – Astrobiyoloji

Florida Teknoloji Enstitüsü, yıllık lisans ücreti yaklaşık 40.000 USD değerindeyken yüksek lisans eğitim ücreti ise yaklaşık 25.000 USD civarındadır. 

Amerika’nın en iyi üniversiteleri hakkında sizlere bilgi verdik. Listeye eklemek istediğiniz üniversiteler varsa bizlerle yorumlar bölümünden paylaşabilirsiniz!

Bu içeriğimize de göz atmayı unutmayın: Tüm öğrencilerin hayalini kurduğu İngiltere’nin en iyi üniversiteleri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu