Eğitim

2022-2023 Dönemi Güncel Dershane Fiyatları

YKS, DGS, KPSS ve onlarca sınav türü! Ülkemizde yüksek öğretim görmek ve kamuda bir meslek sahibi olabilmek için bir dizi sınavdan geçmek gerekiyor. Sınavlara hazırlıkta verimli çalışmanın en önemli yollarından biri ise dershaneler. İçeriğimizde dershane seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri ve 2022-2023 dönemi güncel dershane fiyatlarını derledik.

2022-2023 dönemi güncel dershane fiyatları içeriğimize hoş geldiniz. Bu başlıkta güncel dershane fiyatlarının yanı sıra sınav türleri, bölümler, dershane seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri inceledik. Hazırsanız buyrun başlayalım!

Dershaneye gidilmeli mi?

Dershaneler konusunda kararsız olan öğrenci ve veliler “Dershaneye gidilmeli mi?”, “Dershaneye gitmeden üniversite kazanmak mümkün mü?” gibi soruları sık sık yöneltiyorlar. Zira dershaneler ciddi paralar dökülen ve karşılığında kaliteli bir eğitim beklenen kurumlar. Bu sorulara yönelik kaba bir tabirle cevap vermek gerekirse; evet, dershane sizin eksiklerinizi kapatmanıza, sistemli çalışmanıza katkıda bulunur. Ancak bu tamamen sizin çalışma azminizle alakalıdır. Sistemli ve düzenli çalışma becerisine sahip öğrenciler, belirli kaynaklar yardımıyla bireysel çalışarak da başarıya ulaşabilirler.

Sınav başarıları ile ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, öğrencinin başarısının %10’luk dilimini aile katkısının, %15 ila %20 arasındaki bir dilimini de dershane katkısının oluşturduğunu açıklıyor. Başarı için %70’ten fazla bir pay ise öğrencinin kendisine ait. Buradan anlaşılacağı üzere öğrencinin çalışma süresi boyunca göstereceği azim, istikrar ve disiplin oldukça önemli.

Dershane seçerken nelere dikkat edilmeli?

Güncel dershane fiyatlarına baktığımızda bu kurumlara yüksek meblağlar ödendiğini görüyoruz. Peki ama bu meblağların karşılığını alabiliyor muyuz? İyi bir dershane nasıl olmalı? Dershaneye kayıt olurken hangi sorular sorulmalı? Dershane seçerken dikkat edilmesi gerekenlerin başlıcaları şu şekilde;

 • Kayıt olmayı düşündüğünüz dershanenin geçmişteki başarılarını göz önüne almalısınız. Neredeyse tüm dershaneler sınav sonuçları yayınlandığında dershane duvarlarına dev afişlerle başarı sonuçlarını asarlar. Sosyal medya hesaplarından da bu durumu sık sık duyururlar. 2022 YKS birincisi, ODTÜ kazanan öğrencilerimiz gibi afişlere sık sık rastlarsınız. Daha çok reklam amaçlı bir bilgi olsa da bu durum dershanenin başarısını ortaya çıkaran bir etkendir.
 • Dershane seçiminde önemli olan bir diğer etken de kurumun öğretmen kadrosu. İyi bir dershanede tüm branşlarda eğitim veren öğretmenlerin alanında uzman olması gerekir. Dershane öğretmenlerinin iyi olup olmadığını öğrenebilmenin birkaç yolu var. Çevrenizde bu dershaneye gitmiş kişilerin görüşlerini dikkate alabilir, sosyal medyada dershane sayfasındaki yorumları okuyabilirsiniz. Ya da görüşmeye gittiğiniz kurumdan 1 veya birkaç gün süreyle eğitim kalitesini görmek için derslere girmeyi talep edebilirsiniz.
 • Eğitim ile çok alakası olmasa da gideceğiniz dershanenin konumu ve ulaşım şartları da oldukça önemli bir etken. 2 saat yol yaparak gideceğiniz bir dershane çalışma sürenizden ve sosyal yaşantınızdan 120 dakika çalabilir. Bu yüzden olabildiğince yakın dershaneleri tercih etmelisiniz.
 • Dershanede kaliteli eğitim görebilmek için sınıflardaki öğrenci sayısı da önemli. 30 kişilik bir sınıfta ders almak ile 10 kişilik bir sınıfta ders almak kalite açısından birbirinden çok farklı. Başka bir anlatımla 10 kişiye eğitim veren bir öğretmen sizinle daha çok ilgilenebilir. 30 kişilik bir sınıfta ise bu süre daha kısalır.
 • Dershane seçiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer kriter dershanenin rehberlik sistemi. Sınava hazırlık süresi boyunca ciddi bir maratonun içinde olacaksınız ve bu süreçte size rehberlik edecek, yakından ilgilenecek ve yönlendirecek eğitmen vasfında kişilere uzman kişilere ihtiyacınız olacak.
 • Dershane seçiminde dikkat edilmesi gereken maddelerin sonuncusu ve içeriğimize konu olan güncel dershane fiyatları. Hem bütçenize uygun hem de kalitesinden ödün vermeyen bir dershane seçimi oldukça önemli.

Dershaneye yazılmak ve dershane kayıt süreci

Hem velilerin, hem öğrencilerin kafasında soru işareti olan ve genellikle çekimser davrandıkları bir süreç dershaneye yazılma süreci. Dershaneye kayıt olma aşamasında civarınızda bulunan tüm dershanelere gidip ayrıntılı bilgi edinebilir, fiyat araştırması yapabilir ve hatta pazarlık dahi edebilirsiniz. Bir üst başlıkta da anlattığımız gibi eğitim kalitesini görmek için deneme amaçlı birkaç günlere derslere girmeyi de talep edebilirsiniz. Böylelikle “dershaneye ne zaman kayıt olunur?”, “dershaneler ne zaman başlıyor?”, “dershaneye kayıt olurken istenen belgeler” gibi sorularınıza da cevap alabilirsiniz. Zira bu soruların cevabı kurumlara göre değişiklik gösterebiliyor. Fiyat konusunda ortalamayı görebilmek ve fikir edinebilmek için aşağıda yer verdiğimiz güncel dershane fiyatları listemizi inceleyebilirsiniz.

Güncel dershane fiyatları : 2022 – 2023

Sizler için oluşturduğumuz güncel dershane fiyatları listesinde farklı eğitim kurumlarına ve farklı şehirlere ait fiyat bilgilerini alt başlıklar halinde derledik. Belirttiğimiz güncel dershane fiyatlarının ortalama olduğunu, en net miktarın birebir görüşme sonrasında ortaya çıkacağını belirtmek isteriz.

KPSS’ye yönelik çalışıyorsanız sınav hakkında tüm detayları ve KPSS kurs ücretlerini derlediğimiz KPSS Kurs Fiyatları 2022 – KPSS Sınav ve Çalışma Rehberi içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.

YKS ve LGS dershane fiyatları

YKS

LGS ve YKS sınavları, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Kurumu (ÖSYM) tarafından üniversitelere giriş için yapılan sınav türleri. Dershanelerde bu sınavlara hazırlık sürecinde 8. sınıf ile 12. sınıf arası öğrencilere ve lise öğrenimini tamamlayıp mezun durumdaki öğrencilere yönelik eğitimler sunulmakta. Eğitimine devam eden öğrenciler haftaiçi akşam saatlerinde ve haftasonları dersler yapılıyor. Mezun durumundaki öğrenciler ise genellikle haftanın 5 günü daha uzun süreli derslere katılıyor. YKS ve LGS için güncel dershane fiyatları ortalama olarak şu şekilde;

 • Çözüm Eğitim Kurumları dershane fiyatları: 6.000 – 16.000 TL
 • Final Dershanesi fiyatları: 6.000 – 10.000 TL
 • Kültür Dershanesi fiyatları: 6.000 – 18.000 TL
 • Açı Dershanesi fiyatlarıı: 8.000 – 14.000 TL
 • Sınav Dershanesi fiyatları: 9.000 – 19.000 TL
 • Birey Dershanesi fiyatları: 5.500 – 13.000 TL
 • Uğur Dershanesi fiyatları: 6.000 – 10.000 TL
 • Olimpiyat Dershanesi fiyatları: 6.000 – 7000 TL
 • Limit Dershanesi fiyatları: 7.000 – 10.000 TL
 • Körfez Eğitim Kurumları dershane fiyatları: 7.000 – 9.500 TL
 • Fatih Dershanesi fiyatları: 8.000 – 15.000 TL
 • Fen Bilimleri Dershanesi fiyatları: 7.000 – 10.000 TL
 • Pegem Dershanesi fiyatları: 7.000 – 10.000 TL
 • Özel Kavram Dershanesi fiyatları: 6.000 – 12.000 TL
Listede belirtilen fiyatlar ortalama fiyatlar olup, şehirlere ve öğrenim durumuna göre değişiklik gösterebilir. Örneğin Ankara’da 11. Sınıf öğrencisi için 6.000 TL olan dershane fiyatı İzmir’de daha farklı olabilir.

DUS ve TUS dershane fiyatları

TUS

Tıpta Uzmanlık Sınavı (TUS) ve Dişte Uzmanlık Sınavı (DUS) doktor adaylarına yönelik yapılan sınavlardır. Detaylı ve kaliteli bir eğitim gerektiren bu kategori için 2023 dershane fiyatları 20.000 TL ile 43.000 TL arasında farklılık gösteriyor. Vaka analizi, uygulamalı çalışma gibi alternatiflere göre ektra seçeneklerin yer aldığı dershanelerin ücretleri ise yıllık 50.000 TL’yi bulabiliyor.

Diğer tüm sınavlar için olduğu gibi DUS ve TUS için dershane fiyatları da bölgesel olarak ve öğretmen kadrosuna bağlı olarak değişebiliyor. 2023 yılı güncel dershane fiyatlarının ortalama 20.000 TL’den başladığını söyleyerek en doğru sonuç için bulunduğunuz konumdaki dershanelerle görüşmeniz gerektiğini belirtelim.

KPSS dershane fiyatları

KPSSKPSS, kamuda görev almak isteyen kişilere yönelik yapılan çok oturumlu bir sınav. 2023 KPSS dershane fiyatları alanınıza ve gireceğiniz oturum sayısına göre belirleniyor. KPSS kategorisinde güncel dershane fiyatlarının 5.000 ile 18.00 TL arasında değiştiğini belirterek sizi KPSS Kurs Fiyatları 2022 – KPSS Sınav ve Çalışma Rehberi başlıklı rehberimizi incelemeye davet ediyoruz.

DGS dershane fiyatları

DGS

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), 2 yıllık önlisans bölümlerinden mezun olup 4 yıllık bölümlere geçiş yapmak isteyen öğrencilere yönelik yapılan bir sınavdır. Dikey geçiş için sınırlı kontenjan açıldığı için ve 250 puan baremini geçmek zorunlu olduğu için sınava iyi hazırlanabilmek oldukça önemli.

DGS dershane ücretleri araştırmamızda 2022-2023 döneminde ortalama fiyatlar şu şekilde;

 • Yargı Akademi DGS fiyatları: 4.200 – 4.800 TL
 • Pegem Akademi DGS fiyatları: 4.500 – 5.500 TL
 • Tasarı Online Eğitim Dershanesi DGS fiyatları: 3.000 – 4.000 TL
 • Akademik Akademi Dershanesi DGS fiyatları: 3.200 – 4.500 TL
 • Yediiklim Dershanesi DGS fiyatları: 3.200 – 4.800 TL

Güncel dershane fiyatları ile ilgili tüm soru ve görüşlerinizi yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Hayatın her alanında ihtiyaç duyacağınız konularla ilgili araştırma ve rehberler için Tavsiye360’ı takip etmeye devam edin. Sınavlarınızda ve hayatta başarılar dileriz!

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu